تبلیغات
چارکلمه حرف حساب - علم گندیده!
پنجشنبه 4 شهریور 1389

علم گندیده!

   نوشته شده توسط: سجاد قبادی    

امشب که داشتم وب گردی می کردم به یه سایتی خوردم که داشت یه محصول بسیار جالب می فروخت که اولش واقعا شادم کرد بعدش که رفتم و بررسی کردم به ریشه های انگیزه ی حتی شاخت چنین محصولی رسیدم و واقعا برای جامعه ی به اصطلاح دانشگاهی ایران افسوس خوردم که چرا دارن توی یه دور علمی لجن مال دست و پا میزنن و اصلا هیچی به هیچ کدومشون اضافه نمیشه!!
حالا این محصول چی بود:  بانك تحقیقاتی دانشجو
خلاصه بعدش ما گفتیم دمشون گرم این چی میتونه باشه؟؟ که نوشته بدون نیاز به سرچ در اینترنت؟؟؟
وقتی رفتیم تو سایتش و بررسی کردیم دیدیم که چشمتون روز بد نبینه این نرم افزار مجموعه مقالات آماده برای ارایه به استاده!!
و شعارشونم این بود که ما 80% راه را رفته ایم !!!
راستم می گفت واللا اما درواقع 80% بیراهه رو رفتن ، 80% راه خیانت به جامعه دانشگاهی رو رفتن !!! البته بیچاره تقصیری هم نداره سازندش ها!!! میخواد نون زن و بچشو تو شرایطی که کم کم داره هوا هم هدفمند(این روزا به ارایه یه خدمت به قیمت گذاف و به صورت بی هدفانه می گن هدفمند سازی!!) سازی می شه در بیاره!
حالا بریم سر اصل مطلب!! یعنی ریشه ی این کارا!!
ببینید این بحث حدود 2 سال پیش بود که توسط یه دوستی واسه من طرح شد و اونم این که آقاجون من این استادا چرا تحقیقای کپی-پیستی بچه هارو قبول میکنن؟ کارایی که از لحاظ علمی ارزش افزوده برای هیچ کدومشون(استاد و دانشجو) ندارن
اگه واقعا تحقیق رو درقالب مقاله علمی میخوان باید روشمند علمی اول از همه دانشجو هدایت بشه بعد ازش کار علمی خواسته بشه و به صرف ارایه چهارتا کاغذ پاره نباید بهش نمره مفت داد که همین طوری بدون این که علمی بهش اضافه بشه الابختکی بره بالا!!
از طرفی دانشجوها چرا این کارو می کنن که جوابش معلومه دیگه اونم این که جوون تن به کار نمیده و... از این چرندیات که باید بگم از عوامل کند کننده رشد علمی و... مملکت (باید ببخشید)تنبلی (فراخ بازی خودمون)و همچنین تنبل بارآوردن جووناس که وقتی نیروی محرکه مملکت سست باشه تحرکی شکل نمیگیره!
ونتیجه ی این طور علم بازی ها(چون این یه جور بازیه به نظر من) این میشه که از لحاظ علمی دانشجو استاد رو تضعیف می کنه و بالعکس که نتیجش همین گند علمیه که تو بیشتر دانشگاههامون دیده میشه!
در هرصورت این رویه تولید علم رو به ورطه ی نابودی می کشونه که بار اصلاح این قضیه رو دوش هممونه!
تواین شبای باحال ماه خدا از خود اوستا کریم بخواین به این یه قضیه هم یه عنایتی بکنه و توفیق اصلاح بهمون بده!
ایشالا
راستی من رو تو دعاهاتون فراموش نکنینا!
پ.ن: لینک اون سایته http://meshop.biz/Detail.aspx?q=cd1060&s=23816


برچسب ها: دریافت ذهنی ، بحث روز ،