چارکلمه حرف حساب tag:http://dinepooya.mihanblog.com 2020-04-02T20:29:11+01:00 mihanblog.com اگه من خدا بودم2 2010-11-20T19:14:51+01:00 2010-11-20T19:14:51+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/60 سجاد قبادی سلام به همه خواستم بگم انصافا خوب شد که من خدا نیستمچون اگه بنده هام این همه دعا می کردن واسه یه چیز ،اونوقت من حوصلم سر می رفت و بدون مصلحت و موقعیت سنجی و اینا همین جوری حاجتشونو می دادماونوقت فکر کنین که جامعه چقده مسخره می شد!همه متاهل بودنهمه خوشتیپ بودن همه ماشین و خونه و اینا داشتنحتی ممکن بود یه زن با چند مرد ازدواج کنه!!!!!اوه اوه اوه!!!چه گندی میشدا!!!خوب شد حتی آدمم نشدم!!!اینا نتایج حالت شب امتحانه!زیاد توجه نکنین! خواستم بگم انصافا خوب شد که من خدا نیستم
چون اگه بنده هام این همه دعا می کردن واسه یه چیز ،اونوقت من حوصلم سر می رفت و بدون مصلحت و موقعیت سنجی و اینا همین جوری حاجتشونو می دادم
اونوقت فکر کنین که جامعه چقده مسخره می شد!

همه متاهل بودن
همه خوشتیپ بودن
همه ماشین و خونه و اینا داشتن
حتی ممکن بود یه زن با چند مرد ازدواج کنه!!!!!
اوه اوه اوه!!!
چه گندی میشدا!!!
خوب شد حتی آدمم نشدم!!!

اینا نتایج حالت شب امتحانه!
زیاد توجه نکنین!

]]>
و من چرا خدا نشدم 2010-11-14T23:17:38+01:00 2010-11-14T23:17:38+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/59 سجاد قبادی سلاممیخواستم بگم چرا خدا نشدماز خودم شروع می کنماگه که من خدا بودم تا الان 100 نه هزاران بار خودمو یکشتم تا آدم بشم!....ادامه دارد!... میخواستم بگم چرا خدا نشدم
از خودم شروع می کنم
اگه که من خدا بودم تا الان 100 نه هزاران بار خودمو یکشتم تا آدم بشم!
....
ادامه دارد!
...
]]>
چی بگم؟؟ 2010-11-02T20:37:07+01:00 2010-11-02T20:37:07+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/58 سجاد قبادی سلام به همه دوستانمی خواستم بگم که فعلا هیچی تو ذهنم نیست که بگماگه موضوع خوبی مدنظرشه بگه ما هم روش فکر کنیم! می خواستم بگم که فعلا هیچی تو ذهنم نیست که بگم
اگه موضوع خوبی مدنظرشه بگه ما هم روش فکر کنیم!
]]>
بازگشت اژدهای بلاگها!!! 2010-10-21T21:23:58+01:00 2010-10-21T21:23:58+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/57 سجاد قبادی ببخشید این چند وقت یه کمی سرم شلوغ بود نمی رسیدم آپ کنم ایشالا به زودی می ترکونم ایشالا به زودی می ترکونم
]]>
عدم بازخورد!!!:(((( 2010-10-08T22:30:40+01:00 2010-10-08T22:30:40+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/56 سجاد قبادی سلام راستش من این مطلب عوام و خواص از دیدگاه امام رو گذاشتم تا شاید بحثی در بگیره و حالی بیاد ذهناموناما با بی مهری بچه ها رو به رو شدم(سر جمع توی 3 قسمت 1 نظر بود)واسه همین تصمیم گرفتم فعلا این بحثو ادامه ندم چون واقعا دلسرد شدم!!!!!ممنون از توجهتون راستش من این مطلب عوام و خواص از دیدگاه امام رو گذاشتم تا شاید بحثی در بگیره و حالی بیاد ذهنامون
اما با بی مهری بچه ها رو به رو شدم(سر جمع توی 3 قسمت 1 نظر بود)
واسه همین تصمیم گرفتم فعلا این بحثو ادامه ندم چون واقعا دلسرد شدم!!!!!

ممنون از توجهتون
]]>
حرف حساب خورشید خمین بخش 3 2010-10-01T19:06:16+01:00 2010-10-01T19:06:16+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/55 سجاد قبادی ببخشید چند روزی نبودماز آغاز انقلاب اسلامى تاكنون استراتژى خطرناك دشمنان براى نابودى انقلاب در پرتو رشد سیاسى و هوشیارى خواص نكته‏سنج و تیزبین ناكام مانده است. حضرت امام در اكثر پیام‏ها یا سخنرانى‏هاى خود، حضور مردم قهرمان و فداكار را در شرایط سخت انقلاب و جنگ در راهپیمایى‏ها و شركت در انتخابات مختلف نظام جمهورى اسلامى، دلیل بر هوشیارى و رشد سیاسى ملت ایران قلمداد نموده است و مهمترین عامل پیروزى و سرافرازى آنان را در عرصه بین‏المللى عنصر كارآمدِ هوشیارى مى‏داند و مى‏فرماید: هوشیارى م

از آغاز انقلاب اسلامى تاكنون استراتژى خطرناك دشمنان براى نابودى انقلاب در پرتو رشد سیاسى و هوشیارى خواص نكته‏سنج و تیزبین ناكام مانده است.

حضرت امام در اكثر پیام‏ها یا سخنرانى‏هاى خود، حضور مردم قهرمان و فداكار را در شرایط سخت انقلاب و جنگ در راهپیمایى‏ها و شركت در انتخابات مختلف نظام جمهورى اسلامى، دلیل بر هوشیارى و رشد سیاسى ملت ایران قلمداد نموده است و مهمترین عامل پیروزى و سرافرازى آنان را در عرصه بین‏المللى عنصر كارآمدِ هوشیارى مى‏داند و مى‏فرماید:

هوشیارى مردم در وضع فعلى یكى از عوامل پیروزى آنان بر باطل است.

از نشانه‏هاى هوشیارى مؤمنان متعهد، آشنایى به زوایاى مختلف احكام نورانى اسلام و اطلاع از پیچیدگى‏هاى شیوه مدیریت جامعه اسلامى و حتى غیر اسلامى و ارائه راه‏حل‏هاى معقول و ممكن براى باز شدن گره‏هاى كور سیاسى فرهنگى و اقتصادى جامعه است. امام در این باره مى‏فرماید:

یك مجتهد باید زیركى و هوش و فراست یك جامعه بزرگ اسلامى و حتى غیر

اسلامى را داشته باشد.

شناخت دقیق حوادث سیاسى، احزاب و چهره‏هاى سیاسى، احاطه بر رویدادهاى اجتماعى، شناخت عوامل دشمن و دقت در فعالیت‏هاى آنان از علائم هوشیارى و رشد سیاسى خواص حق است كه حضرت امام به آن اشارهایى داشته‏اند.

3- الگوگیرى از سیره ائمه معصومین علیهم السلام‏

ائمه معصومین علیهم السلام انسان‏هاى كاملى هستند كه سراسر زندگى‏شان براى عموم مسلمانان جهان و به خصوص اندیشمندان و سیاستمداران اسلامى الگو و درس است.

قرآن كریم درباره رسول اكرم صلى الله علیه و آله كه یك انسان كامل و نمونه در عالم خلقتِ بشریّت است و تمام خصوصیات یك انسان، رهبر، حاكم و مدیر جامعه را از تمام ابعاد داراست، مى‏فرماید:

لَقَدْ كانَ لَكُمْ فى‏ رَسُولِ اللَّهِ اسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْاخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثِیراً (احزاب: 21)

قطعاً براى شما در [اقتدا به‏] رسول خدا سرمشقى نیكوست براى آن كس كه به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد مى‏كند.

امام خمینى درباره توجه به سیره معصومین علیهم السلام مى‏فرماید:

توجه كنیم به این كه بزرگ‏هاى ما، پیشواهاى ما چه كرده‏اند براى اسلام، براى‏

مسلمین چه كرده‏اند، چه مى‏خواستند بكنند.

خودسازى و اصلاح درون خویش، مبارزه با ظلم و حاكمان ستمگر، استقامت و پایدارى در راه ابلاغ رسالت الهى، هدایت نمودنِ مردم به سوى حق، تحمل رنج‏ها و سختى‏ها، نهراسیدن از دشمنان اسلام، دخالت در سیاست، تلاش براى تشكیل حكومت و اجراى احكام الهى از جمله‏مسائلى است كه خواص حق به پیروى از ائمه معصومین: خود را ملزم به انجام آن مى‏دانند و با تأسى به سیره آن بزرگواران به انجام این عمل‏ها روى آورده‏اند.

امام درباره مبارزان و ستم‏ستیزانِ اسلامى كه علیه رژیم ستمشاهى فعالیت داشتند مى‏فرماید:

آن‏ها (مبارزان اسلامى) هم كه ایستاده‏اند در مقابل (رژیم شاه) در صف مقاتله هستند و [در صف‏] محاربه هستند، تكلیفشان را دارند عمل مى‏كنند، به قول رسول‏الله دارند عمل مى‏كنند، اقتدا به سیدالشهدا سلام‏الله علیه كردند و دارند عمل مى‏كنند.

در اندیشه امام، پیروى از سیره عملى اهل بیت علیهم السلام در تمام زمینه‏ها و مراحل مبارزاتى و حكومتى یكى از مستندترین و محكم‏ترین دلیل‏ها و حجت‏هاى شرعى خواص حق است. امام درباره حفظ نظام اسلامى در برابر موج حملات بیگانگان مى‏فرماید:

ماها تابع و پیرو آن مردانى هستیم كه به حسب روایت، به حسب تاریخ، هر چه‏

روز عاشورا سیدالشهدا- سلام‏الله علیه- به شهادت نزدیك‏تر مى‏شد، افروخته‏تر مى‏شد. جوانان او مسابقه مى‏كردند ...

و درباره جلوه‏هاى عاشورایى در انقلاب و دفاع مقدس كه از سالار شهیدان الگو گرفته‏اند مى‏فرماید:

ملت ما از طفل شش ماهه تا پیرمرد هشتاد ساله را در راه خدا فدا كرد و این اقتدا به بزرگمرد تاریخ، حضرت سیدالشهداء- سلام‏الله علیه- است.

مقام معظم رهبرى درباره استمرار این خط در نظام جمهورى اسلامى مى‏فرماید:

مهم این است كه تمسك به اسلام را حفظ كنیم و از دشمنان خدا و اسلام واهمه نكنیم و نترسیم. این درس را از امیرالمؤمنین (ع) و از شاگرد و فرزند شایسته او امام عزیزمان گرفته‏ایم.

4- استقامت و خستگى‏ناپذیرى‏

پایدارىِ فرهیختگان جامعه اسلامى، در راه تحقق آرمان‏هاى متعالى و ایده‏هاى اصیل اسلامى و عدم چرخش از مواضع اصولى، بزرگ‏ترین و مهم‏ترین شاخصه و رمز موفقیت خواص است. ثمره شیرین پیروزىِ بر باطل و شكوفایى ارزش‏هاى اسلامى مرهونِ استقامت رادمردانى است كه خستگى‏ناپذیرى‏شان دشمن را به زانو درآورده است.

خواص حق، آیه «فَاسْتَقِمْ كَما امِرْتَ» را سرلوحه زندگى خویش قرار مى‏دهند و در برابر هرگونه تهدیدى كه در راه احیاى دین و تحقق اهداف‏

الهى آنان پدید آید، مقاوم مى‏ایستند، و هیچ‏گاه تسلیم حوادث ناگوار و موانع پیش‏آمده نمى‏گردند.

امام درباره استقامت پیشتازان قیام مى‏فرماید:

دسته‏اى كه از اول خودشان را مهیا كردند براى مقابله، مقابله با ظلم؛ این دسته از اول توجه به این معنا داشتند كه این مقابله زحمت دارد، این مقابله شهادت دارد، این مقابله حبس دارد، این‏ها در حبس هم بعضى‏شان مى‏رفتند و آن زجرها را مى‏كشیدند، قدمشان كه از حبس بیرون مى‏آمد مى‏رفتند باز سراغ مقابله [با رژیم ستمشاهى‏].

استقامت و پایمردى مبارزان دوران مشروطیّت و تلاش خستگى‏ناپذیر آنان تا پاى جان براى برچیدن نظام استبدادى و تحقق مشروطه اسلامى و منطبق با موازین شرع از بارزترین ویژگى رهبران مشروطیت مشروعه است كه امام به آن اشاره مى‏نماید:

مرحوم شیخ فضل‏الله ایستاد كه مشروطه باید مشروعه باشد باید قوانین موافق اسلام باشد.

تضمین استمرار راه حق، تحمل ناگوارى‏ها و پایمردى در برخورد با مشكلات و رخدادهاى پیش‏آمده از سوى دشمنان است كه از نظر امام مهمترین عامل پیشبرد نهضت اسلامى است:

ملت راه خودش را یافته است و آن راه را دارد با كمال جدیت و قدرت تعقیب مى‏كند. البته راه حق دشوارى‏ها دارد، راه حق ناگوارى‏ها دارد، لكن آن كه اهل‏حق است و راه حق را مى‏خواهد برود، آن نباید هیچ تصور این را بكند كه كوچكترین سستى را به خودش راه بدهد و باید با كمال قدرت به پیش برود.

یكى از مشكلاتى كه براى خواص حق و افراد مؤثر و سرنوشت‏ساز در صحنه سیاست و اجتماع پدید مى‏آید، رواج شایعات و تهمت از سوى دشمن است تا آنان را از عرصه سیاست و امور اجتماعى خارج سازند.

امام بر پایدارى خواص در تحمل تهمت و شایعه تأكید مى‏نماید:نباید از دروغ و بدنامى و حرف زشتى كه به ما نسبت مى‏دهند از میدان به در برویم.

خستگى‏ناپذیرى خواص حق در برابر ناملایمات براى اداى تكلیف شرعى و سیاسى داراى مراتب گوناگونى است كه سخت‏ترین آن‏ها سرمایه‏گذارى از آبروى خویش براى حضور در صحنه سیاست در جهت حفظ دستاوردهاى انقلاب اسلامى است. مقام معظم رهبرى در این باره مى‏فرماید:

آدم‏هاى اهل معنى، اهل حكمت و دقت خوب درك مى‏كنند، گاهى زنده ماندن و زندگى كردن و در یك محیط تلاش كردن به مراتب مشكل‏تر از كشته شدن و شهید شدن و به لقاء خدا پیوستن است.

5- شجاعت‏

ارزش و كارآیى شناخت صحیح و بصیرت كاملِ خواص حق در پرتو

اقدام شجاعانه آنان پدیدار مى‏گردد. از دیدگاه امام عنصر شجاعت انسانى در شخصیت روحى نخبگان سرمنشأ تحولات عظیم و تاریخ ساز است.

نهراسیدن از تهدیدات نظامى و حبس و شكنجه و دمیدن روح شجاعت و حماسه در ملت از ویژگى مؤمنانِ جان بر كف نهاده است تا بنیان مرصوص جامعه حق‏طلبان و ظلم ستیزان در برابر هجوم دشمنان آسیب نبیند.

امام خمینى عنصر شجاعت را یكى از خصوصیات بزرگ روحانیت اصیل و متعهد برمى‏شمارد و آن را عامل زنده بودن و پایدار ساختن این قشر مؤثر در جامعه مى‏داند كه نقش مهمى در محبوبیّت مردمى روحانیت دارد. همچنین موضع‏گیرى‏هاى مستحكم و سازش‏ناپذیر مسؤولان نظام اسلامى و ملت قهرمان را در برابر تهدیدات سیاسى نظام استكبار جهانى مى‏ستاید.

یكى از مهم‏ترین حادثه‏هایى كه شجاعت خواص حقّ در آن كاملًا مشهود است، قضیّه اولتیماتوم دولت روسیه شوروى و مخالفت شهید مدرس با این اولتیماتوم است. مدرس یكى از برجسته‏ترین خواص حق در تاریخ معاصر ایران است كه زندگى سراسر مبارزه و استقامت و شجاعت او همواره مورد تكریم و تعظیم امام قرار داشته است.

در سال 1333 قمرى روس‏ها قسمت‏هایى از ایران را تصرف كردند و دولت ایران را تحت فشار قرار دادند كه باید هزینه نگهدارى مناطق‏

اشغالى را قبول كند و به دولت روسیه بپردازد؛ اگر دولت نپذیرد پایتخت را اشغال نظامى خواهند كرد. و دولت ایران فقط 48 ساعت مهلت دارد.

در این زمان مجلس شوراى ملى تشكیل مى‏شود. نمایندگان آماده ولى بلاتكلیف مانده‏اند در این موقع مدرس در میان بهت و حیرت حاضران از جاى برمى‏خیزد و در نطقى مختصر، با آرامش كامل و كلمات شمرده مى‏گوید: آقایان اگر مشیّت امور بر این قرار گرفته باشد كه آزادى و استقلال ما به زور از ما سلب شود، سزاوار نیست ما خودمان به دست خودمان آن را امضا كنیم آن گاه با فریاد مى‏گوید: نه! ما هرگز تسلیم نمى‏شویم و از این تهدیدها نمى‏هراسیم.

امام درباره اثر فوق‏العاده اقدام شجاعانه این مجتهد متعهد و زمان‏شناس كه باعث شد نمایندگان مرعوب مجلس روحیه بگیرند مى‏فرماید:

یك روحانى با دست لرزان آمد پشت تریبون ایستاد و گفت: حالا كه بناست از بین برویم، چرا خودمان از بین ببریم خودمان را؟ رأى مخالف داد. بقیه جرئت پیدا كردند و رأى مخالف [دادند] رد كردند اولتیماتوم را. آن‏ها هم هیچ غلطى نكردند.

اصولًا بیدارى مسلمانان و حضور آنان در صحنه سیاسى اجتماعى براى دفاع از ارزش‏هاى اسلامى و كرامت‏هاى انسانى مرهون اقدامات شجاعانه عالمان روشن‏ضمیر و دین‏مدار است.

6- شهادت‏طلبى‏

مؤمنان متعهّد، در حساس‏ترین شرایط تاریخى كه كیان اسلام را در خطر مى‏بینند براى حفظ و صیانت از مكتب حیاتبخش اسلام، پاى در میدان نبرد مى‏نهند و با جان فشانى و نثار خون خویش ارزش‏هاى اسلامى و الهى را در جامعه شكوفا مى‏سازند و خود به حیات ابدى مى‏پیوندند.

امام خمینى معتقد است كه حیات مجدّد اسلام در قرن حاضر، مرهون شهادت‏طلبى و فداكارى دلاور مردان مبارز مى‏باشد و یكى از ویژگى‏هاى مهم خواص حق را جان نثارى و شوق به شهادت در راه اعلاى كلمه حق برمى‏شمارد و درباره شهادت‏طلبى ملت سرافراز ایران در مبارزه با طاغوت مى‏فرماید:

... زن و مرد، صغیر و كبیر، در هر وقت كه اقتضا مى‏كرد در خیابان‏ها مى‏ریختند و هیچ در مقابل مسلسل‏ها ابا نداشتند؛ سینه‏ها را باز مى‏كردند و مى‏گفتند: بزن؛ باید بگویم كه گوشت و خون غلبه كرد بر تانك و مسلسل.

و در پیام چهلم شهداى هفدهم شهریورِ تهران، در وصف شهادت‏طلبان مبارز مى‏فرماید:

نونهالان هفت- هشت ساله دبستان‏هاى ما فدائى مى‏دهند و در راه اسلام عزیز و كشور، خون نثار مى‏كنند. شما در چه تاریخى چنین دیده‏اید؟ امروز زن‏هاى‏شیردل، طفل خود را در آغوش كشیده و به میدان مسلسل و تانك دژخیمان رژیم مى‏روند.

از عوامل پیروزى دوران دفاع مقدس شوق به شهادت و به پیشواز مرگ رفتن شجاعان عرصه نبرد بود؛ عنصر شهادت‏طلبى از بارزترین خصوصیاتى بود كه رزمندگان اسلام به آن افتخار مى‏جستند. حضرت امام خاطره‏هاى فراوانى از شوق به شهادت در جوانان و پیران بیان داشته و چنین روحیه عظیمى را بارها ستوده است كه در این قسمت به چند خاطره ایشان اشاره مى‏شود:

یك جوانى آمده بود، گفت دو تا برادرم كشته شده، خودم مى‏خواهم بروم. گفتم جوان، تو كافى است، آن‏ها رفتند دیگر بس است، شروع كرد گریه كردن. همچنین درباره جوان جانبازى كه به ملاقات ایشان آمده بود مى‏فرماید:

... هر دو پایش را از دست داده و او را خواباندند و آوردند پیش من، مع ذلك، مى‏گوید كه دعا كنید كه من شهید بشوم.

استوارى و شكست‏ناپذیرى راه حق در طول تاریخ رهین روحیه رادمردانى است كه شهادت را در آغوش گرفته و با خون خود درخت تنومند اسلام را آبیارى كرده‏اند.

7- عبرت‏آموزى‏

نكته‏سنجان و تحلیل‏گران در بررسى رویدادهاى تاریخى درس‏هاى‏

عبرت‏آموزى را مشاهده مى‏كنند. حضرت امام تاریخ را معلم انسان مى‏داند  و نخبگان و فرهیختگان را به مطالعه دقیق تاریخ انبیا و صدر اسلام و چند قرن اخیر و تاریخ معاصر فرامى‏خواند تا به نقاط ضعف و قوّت قیام‏ها و برنامه‏هاى اصلاحى و هدایت‏گرانه انقلاب‏ها پى‏ببرند.

این مطالعه به آنان كمك مى‏كند تا علت زوال حكومت‏هاى شایسته، و حاكمیت ناصالحان؛ علت شكست و ناكامى‏ها را بشناسند و عبرت گیرند و راه‏كارهایى را كه باید براى بیدارى و هوشیارى ملت‏ها به كار برند، به‏طور صحیح به كار بندند تا دچار اشتباهات گذشته نگردند.

حضرت على علیه السلام درباره عبرت‏آموزى از حوادث تاریخى مى‏فرماید:

انَّ مَنْ صَرَّحَتْ لَهُ الْعِبَرُ عَمَّا بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ المَثُلاتِ حَجَزَتْهُ التَّقْوى‏ عَنْ تَقَحُّمِ الشُّبَهاتِ.

بى شك اگر ژرف‏نگرى براى كسى فاجعه‏هاى تاریخ را كه فراروى اوست عریان سازد، حاصلش تقوایى باشد كه او را از ناسنجیده به آب زدن و در امواج فتنه‏ها فروافتادن بازمى‏دارد.

امام علت نفرت شدید مردم ایران را از رژیم ستمشاهى در دوران اوج‏گیرى انقلاب تجربه تلخ مردم از تاریخ دودمان پهلوى مى‏داند و در پاسخ به خبرنگارانى كه علت جوشش میلیونى مردم را از ایشان جویا مى‏شدند مى‏فرماید:

ملت در طول سالیان گذشته، ماهیت شاه را به خوبى شناخته است و بیش از این‏

فریب اعمال و اقوال او را نمى‏خورد.

از دیدگاه امام عبرت‏آموزى ملت قهرمان ایران از تاریخ گذشتگان هنگام موضع‏گیرى‏هاى قاطع و محكم آنان در برابر تهدیدات استكبار جهانى آشكار مى‏گردد.

... گمان مى‏كردند كه با یك تشر ایران را مى‏توانند چه بكنند، گمان مى‏كردند كه حالا هم زمان قاجار است! حالا هم زمان پهلوى است! ...

امام صادق علیه السلام مى‏فرماید:

لا یُلْسَعُ الْعاقِلُ مِنْ حُجْرٍ مَرَّتَیْنِ

انسان عاقل از یك سوراخ دو بار گزیده نمى‏شود.

حوادث تاریخى عبرت‏آموز در یكى دو قرن اخیر از جمله مسائلى است كه همواره امام بیشترین توجه و اشاره را به آن‏ها داشته‏اند.

نهضت مشروطیت و انحراف در آن توسط سیاستبازان حرفه‏اى و غربزده و خارج ساختن روحانیت از صحنه سیاست؛ نهضت ملى شدن نفت و حوادث پس از آن و دیگر رویدادهاى این دوره تاریخ داراى نكته‏هاى فراوانى است كه عقلاى جامعه به آن با نظر عبرت و پندآموزى نگریسته‏اند.

حضرت امام همواره به خواص جامعه هشدار داده‏اند تا به حوادث تاریخى بیشتر توجه داشته باشند و از تكرار حوادث تلخ تاریخى پیشگیرى نمایند.

اگر روحانیون، ملت، خطبا، علما، نویسندگان و روشنفكران متعهد سستى بكنند و از قضایاى صدر مشروطیت عبرت نگیرند به سر این انقلاب آن خواهد آمد كه به سر انقلاب مشروطه آمد.

پس از گذشت ده سال از پیروزى انقلاب، حضرت امام با بررسى و تجزیه و تحلیل موضع‏گیرى و عملكرد و اندیشه برخى از مسؤولان و كارگزاران نظام، مانند برخى از اعضاى هیأت دولت موقت و لیبرال‏ها كه گرایش به مذاكره با آمریكا داشتند و راه را براى نفوذ عوامل دشمن هموار مى‏كردند و همواره با اصول كلى انقلاب سر ستیز داشتند، به‏عنوان یك نكته مهم عبرت‏آموز به كارگزاران نظام اسلامى هشدار مى‏دهد:

از تجربه تلخ روى كار آمدن انقلابى‏نماها و به ظاهر عقلاى قوم، كه هرگز با اصول و اهداف روحانیت آشتى نكرده‏اند عبرت بگیرند كه مبادا گذشته تفكر و خیانت آنان فراموش، و دل‏سوزى‏هاى بى‏مورد و ساده‏اندیشى‏ها سبب مراجعت آنان به پست‏هاى كلیدى و سرنوشت‏ساز نظام شود.

8- پیشتاز بودن‏

هنگامى كه ضلالت و گمراهى، ظلم و جور، بدعت و سكوت در گستره اجتماع سایه‏افكن باشد این خواص حق هستند كه با خطشكنى و در هم كوبیدن حصارهاى ترس و جهل، مسیر كمال انسانیت را براى حركت دیگر اقشار جامعه هموار مى‏سازند.

حضرت امام اقدامات پیشتازانه روحانیت بیدار و زمان‏شناس و ستم‏ستیز را در دوران اختناق و مرگ و جمود و سكون جامعه چنین توصیف مى‏فرماید:

با دلى پر از امید و قلبى سرشار از عشق و محبت به تعلیم و تربیت و هدایت نسل‏ها همت گماشته‏اند و همیشه پیشتاز سپر بلاى مردم بوده‏اند، بر بالاى دار رفته‏اند و محرومیت‏ها چشیده‏اند، زندان‏ها رفته‏اند و اسارت و تبعیدها دیده‏اند و بالاتر از همه آماج طعن و تهمت‏ها بوده‏اند و در شرایطى كه بسیارى از روشنفكران در مبارزه با طاغوت به یأس و ناامیدى رسیده بودند، روح امید و حیات را به مردم برگرداندند و از حیثیت و اعتبار واقعى مردم دفاع نموده‏اند و هم‏اكنون نیز در هر سنگرى از خطوط مقدم جبهه گرفته تا مواضع دیگر در كنار مردمند.

وضعیت نابسامان سیاسى اجتماعى جامعه و تفكر غلط برخى از روحانیون و فضاى بسته حوزه‏هاى علمیه در دوران گذشته نسبت به مسائل سیاسى و طرد عناصر مبارزه از سوى ناآگاهان، شرایط بسیار دشوارى را پیش آورده بود. در چنین شرایطى مردان حق‏طلب و صف‏شكنِ پیشتاز، حصارهاى جهل و خرافه را فرو ریختند و پا به عرصه میدان جهاد و مبارزه گذاشتند تا مسلمانان را از ظلمت خفقان رژیم ستمشاهى برهانند. امام در این باره مى‏فرماید:

در جمود حوزه‏هاى علمیه، آن زمان كه هر حركتى را متهم به حركت ماركسیستى و یا حركت انگلیسى مى‏كردند، تنى چند از عالمان دین باور، دست در دستِ‏

مردم كوچه و بازار، مردم فقیر و زجر كشیده گذاشتند و خود را به آتش و خون زدند و از آن پیروز بیرون آمدند.

در دوران هشت سال دفاع مقدس كه عده‏اى كوتاه فكر و راحت‏طلب در منازل خود آرمیده بودند و خود و فرزندان و بستگان خویش را از آتش معركه نبرد دور نگاه مى‏داشتند و یا احیاناً به مخالفت با حماسه‏سازان مى‏پرداختند؛ همین روشن ضمیران آگاه بودند كه با پوشیدن جامه نبرد و نوشیدن شربت شهادت الگوى مردم مبارز ایران شدند و دیگران را به نبرد با دشمن متجاوز تحریض نمودند.

امام در تكریم و بزرگداشت یكى از خواص پیشتاز در عرصه جهاد و شهادت مى‏نویسد:

رهبر ما آن طفل دوازده ساله‏اى است كه با قلب كوچك خود، كه ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگ‏تر است، با نارنجك خود را زیر تانكِ دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.

دفتر خاطرات جبهه و جنگ مشحون از رشادت‏ها و دلاورمردى‏هاى نوجوانان رزمنده و پیشتاز است. در این عرصه كارزار آنان كه قدرت و توانایى جسمى حضور در صحنه نبرد را نداشتند اما با آگاهى و بصیرت شرایط دفاعى نظام جمهورى اسلامى را درك مى‏كردند با ایثار مال و دارایى خویش پیشتاز در كمك به جبهه‏هاى جنگ بودند.

امام در دیدار با رزمندگان صحنه‏هاى نبرد به یكى از این ایثارها اشاره مى‏نماید:

شما دارید آن جا جنگ مى‏كنید مردم هم دارند پشت سر شما همه كمك‏ها را مى‏كنند بدون این كه كسى الزامشان بكند، خودشان؛ بچه كوچولو مى‏آید قلكش را مى‏دهد براى شما، پیر زن هفتاد ساله هم مى‏آید آن طلایى كه ذخیره كرده است مى‏دهد.

مقام معظم رهبرى یكى از این نمونه‏هاى پیشتازى در نبرد را چنین بیان مى‏نماید:

در اهواز جوانى ساعت 12 شب وارد حجله [عروسى‏] شد، ساعت 5 صبح به جبهه رفت و ساعت 7 صبح شهید شد؛ وقتى به مادر او برادران سپاه پاسدار انقلاب تسلیت مى‏گفتند، با كمال متانت و استحكام مى‏گفت: من خوشحالم؛ زیرا كمترین فایده‏اى كه شهادت جوان من داشت این بود كه شما را در راهتان مستحكم‏تر كرد.9- اقدام به موقع‏

تحولات عظیم تاریخى، پس از تصمیم‏گیرى‏هاى به موقعِ اندیشمندان و صاحب‏نظران در حساس‏ترین لحظات سرنوشت‏ساز صورت مى‏گیرد.

تجدید حیات اسلام ناب و رهایى مسلمین از چنگال استعمار و استثمار، ثمره احساس تكلیف و تصمیم‏گیرى به موقع خواص حق است.

چه بسیار توطئه‏هایى مرموز و نقشه‏هاى گوناگون كه دشمن در محو آثار،

ارزش‏ها و مجد و عظمت اسلام و مسلمین تدارك دیده، اما در پرتو هوشیارى و اقدام به‏موقع احیاگران دین ناكام مانده است.

هنگامى كه اعطاى امتیاز انحصار تنباكوى ایران در 15 ماده تنظیم شده بود، به مرور نشانه‏هایى از به یغما رفتن بنیه مالى ایران و هجوم فرنگیان به این كشور آغاز شد و این همان شیوه‏اى بود كه انگلیسیان در تصرف هند به كار برده بودند. از این رو مبارزه پراكنده علما با این اقدام شروع شد اما نتیجه چندانى نداشت. میرزاى شیرازى پس از نوشتن چند تلگراف به ناصرالدین شاه براى بازداشتن حكومت ایران از انجام این قرارداد كه در دربار ایران تأثیرى نگذاشته بود؛ حكم تحریم تنباكو را در عبارتى كوتاه و به شیوه‏اى مؤثر و محرك و حساب شده صادر فرمود:

بسم الله الرحمن الرحیم‏

الیوم استعمال تنباكو و توتون بِأىِّ نَحْوٍ كانَ، در حكم محاربه با امام زمان صلوات‏الله و سلامه علیه است.

امام خمینى تصمیم به موقع میرزاى شیرازى را در صدور فتواى تحریم تنباكو، از اقدامات تاریخ‏ساز مرجعیت شیعه دانسته و مى‏فرماید:

میرزاى شیرازى با یك كلمه ایران را نجات داد از دست انگلیسى‏ها!

آن نصف سطر میرزاى شیرازى رضوان‏الله علیه، مملكت ما را از تو [ى‏] حلقوم خارجى‏ها بیرون كشید ...

فتواى یك آقایى كه در یك «دِه» عراق سكونت دارد یك امپراتورى را

شكست داد و سلطان وقت هم با همه كوششى كه كرد براى این كه حفظ كند آن قرارداد را، نتوانست.

در سال 1920 میلادى پس از شدت یافتن فعالیتِ انگلیسى‏ها در كشور عراق، مردم عراق علیه حضور و فعالیت انگلیسى‏ها انقلاب كردند و میرزا محمد تقى شیرازى رهبر بلامنازع انقلاب مردم عراق علیه انگلیسى‏ها بود.

ایشان در نامه‏اى خطاب به عشایر و مردم عراق مى‏فرماید:

مطالبه حقوق بر عراقى‏ها واجب است و مستحب است كه ضمن مطالبات خود صلح و امنیت را رعایت كنند و چنانچه انگلیسى‏ها از پذیرفتن مطالب آنان امتناع كردند مردم مجازند از اسلحه استفاده كنند و با دشمن بجنگند.

امام خمینى درباره اقدامِ به موقع این بزرگمردِ با تدبیر مى‏فرماید:

وقتى انگلیس‏ها هجوم آورده بودند به عراق و عراق را در معرض استعمار قرار داده بودند، یك پیرمرد به مردم امر كرد و حكم دفاع داد و قیام كردند مردم و ملت؛ [و] عراق را نجات دادند.

... اگر ایشان نبود عراق از بین رفته بود. یك «كلمه» فرمودند، عرب پشتیبانى كردند مطلب را برگردانید.

مقام معظم رهبرى درباره اثر شگفت‏انگیز و تاریخ‏ساز این اقدامات مى‏فرماید:

تصمیم‏گیرى خواص در وقت لازم، تشخیص خواص در وقت لازم، گذشت خواص از دنیا در لحظه لازم، اقدام خواص براى خدا در لحظه لازم این‏هاست كه تاریخ را نجات مى‏دهد. یك حركت بجا، یك وقت تاریخ را نجات مى‏دهد.

مسؤولیت‏هاى خواص حق‏

خواصّ حق كه از پیروان راستین انبیا و اولیاى الهى هستند، براى استمرار نهضت انبیا و اولیا رسالتى بسیار سنگین را در ابلاغ و نشر معارف دینى و تلاش براى اجراى احكام الهى بر دوش دارند.

آشنایى با ادیان و مكتب‏ها و اندیشه‏هاى سیاسى و اقتصادى جهان امروز، اطلاع از پیچیدگى‏هاى نظرات و نقشه‏هاى مرموزانه طراحان و سیاستمداران استكبار جهانى، شناخت دقیق قطب‏هاى جدید سیاسى دنیا؛ نظارت و پیگیرى مستمر تحولات گوناگون در عرصه بین‏المللى از ضروریات روحى، فكرى و شخصیتى خواصّ اهل حق در انجام رسالت مهم آنان به شمار مى‏آید.


]]>
حرف حساب خورشید خمین بخش 2 2010-09-22T19:27:53+01:00 2010-09-22T19:27:53+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/54 سجاد قبادی عوام و خواص از دیدگاه امام خمینى(ره): در تنظیم مطالب عوام و خواص هم به این شیوه تحقیق و گردآورى صورت گرفته است. عوام و خواص در قلمرو مسائل سیاسى اسلام و انقلاب اسلامى از دیدگاه امام یك عنوان عام و كلى است كه با توجه به برخى از شاخصه‏هایى كه امام در مقدمه طرح سؤال خود در پیام روحانیت (اسفند 67) ذكر كرده‏اند، بسیارى از عناوین را تحت پوشش قرار مى‏دهد و در این تحقیق با استخراج این شاخصه‏ها به آثار امام مراجعه شده است، و مطالبى كه روشنگر مقدمه سؤال امام است موضوع بندى شده و به شیوه نقلى تحل عوام و خواص از دیدگاه امام خمینى(ره):

در تنظیم مطالب عوام و خواص هم به این شیوه تحقیق و گردآورى صورت گرفته است. عوام و خواص در قلمرو مسائل سیاسى اسلام و انقلاب اسلامى از دیدگاه امام یك عنوان عام و كلى است كه با توجه به برخى از شاخصه‏هایى كه امام در مقدمه طرح سؤال خود در پیام روحانیت (اسفند 67) ذكر كرده‏اند، بسیارى از عناوین را تحت پوشش قرار مى‏دهد و در این تحقیق با استخراج این شاخصه‏ها به آثار امام مراجعه شده است، و مطالبى كه روشنگر مقدمه سؤال امام است موضوع بندى شده و به شیوه نقلى تحلیلى تنظیم گردیده است و به تناسب بحث و موضوع به مطالب امام كه درباره حوادث یكصد ساله اخیر مبارزات روحانیت است اشاره شده است. ضمن آن كه از سخنرانى روشنگر و جامع مقام معظم رهبرى در موضوع عوام و خواص در تدوین و عنوان‏گذارى مطالب این جزوه بهره‏هاى فراوانى برده شده است و این بیانات مهم باعث گشودن افق جدید در برابر محققان و نویسندگان گردیده است و سؤال بى‏پاسخ و مسكوت مانده حضرت امام هم براساس دیدگاه‏هاى امام تفسیر و تحلیل گردیده است.

       فصل دوم: خواص حق‏

تعریف (توصیف)

برخى از واژه‏ها و اصطلاحات سیاسى در آثار حضرت امام تعریف دقیق و مشخصى از آن‏ها ارائه شده است ولى برخى از عناوین و اصطلاحات را مى‏توان با مراجعه به آثار امام در موضوعات مختلف و با استفاده از برخى تركیبات و توصیفات با برداشت موضوعى یا مفهومى، تعریفى از آنها بیان نمود. از جمله این اصطلاحات واژه خواص حق در قلمرو مسائل سیاسى اجتماعى انقلاب اسلامى است كه از نظر لغوى یا اصطلاحى هیچ‏گونه تعریفى براى آن از سوى حضرت امام بیان نشده است. اما با رویكردى نو به ادبیات امام و آشنایى با كاربرد برخى از واژه‏ها و تعابیر و تركیبات ادبى و سیاسى از سوى حضرت امام درباره كسانى كه در دوران‏هاى سخت و پرفراز و نشیب انقلاب همواره در تمام عرصه‏ها حضور داشتند و زحمات طاقت‏فرساى انقلاب بر دوش آنان استوار بوده، مى‏توان تعریفى درباره «خواصِ» حق به دست آورد.

واژه‏هایى همچون:

 «رادمردان شجاع بشریت» ، «دریاى موّاج آدم‏هاى متعهد» ، «توده میلیونى و بیدار شده و متوجه مسائل و حاضر در صحنه» ، «ستون محكم انقلاب» ، «چهره‏هاى حماسه‏آفرین»  كه «جمهورى اسلامى با فداكارى‏هاى آنان تحقق یافته است» ، «هنر آفرینان، مدرسه عشق و شهادت» ، «سیراب شدگان كوثر عاشورا و منتظران وراثت صالحان»  بیانگر تعریف و توصیف خواص حق در اندیشه امام است.

البته در اندیشه سیاسى امام خواص حق به درجات و طبقات گوناگونى تقسیم مى‏شوند ابتدا؛ كلیه اقشار مختلف مردم كه در همه مراحل و شرایط مختلف انقلاب اسلامى همراه رهبرى آن در تمام صحنه‏ها حاضر بودند و از هیچ‏گونه فداكارى دریغ نورزیدند.

سپس، قشر دانشمند و تحصیل كرده متعهدِ اسلامى كه با درك صحیح از شرایط پیچیده انقلاب بدون هیچ‏گونه چشمداشتى به تنویر افكار عمومى مى‏پرداختند و در جهت اجراى دستورات و رهنمودهاى رهبرى انقلاب تلاش مى‏كردند.

سوم؛ روحانیت اصیل و متعهد است كه مشعلداران هدایت جامعه و

رهبران سیاسى معنوى انقلاب محسوب مى‏شوند و رسالتى الهى بر دوش دارند و شاید بتوان گفت كه بیشترین مطالب امام درباره خواص حق متوجه این قشر تأثیرگذار مى‏باشد.

مقام معظم رهبرى در تعریف خواصِ حق مى‏فرماید:

كسانى كه از روى فكر و فهمیدگى و آگاهى و تصمیم‏گیرى كار مى‏كنند، یك راهى را مى‏شناسند و دنبال آن حركت مى‏كنند ... یعنى كسانى كه وقتى یك عملى را انجام مى‏دهند، موضع‏گیرى مى‏كنند، راهى را انتخاب مى‏كنند از روى فكر و تحلیل است. مى‏فهمند و تصمیم مى‏گیرند ... این خواص چه كسانى هستند؟ آیا یك قشر خاصى هستند؟ خیر، در محیطى كه ما مى‏گوییم خواص؛ آدم‏هاى با سواد هم هست، آدم‏هاى بى‏سواد هم هست اما جزو خواص است.

مى‏فهمد دارد چه كار مى‏كند، از روى تصمیم‏گیرى و تشخیص عمل مى‏كند، ولو درس نخوانده، مدرسه نرفته، مدرك ندارد. اما مى‏فهمد كه قضیه چیست.

ویژگى‏ها

مؤمنانى كه داراى معرفت دینى و سیاسى هستند و تعهد آمیخته با غیرت دینى، آنان را به پاسدارى از ارزش‏هاى متعالى اسلام وامى‏دارد.

ناهنجارى‏ها و بدعت‏هاى سیاسى اجتماعى را در جامعه دینى برنمى‏تابند و همواره براى نفى ظلم و حاكمیت اسلام ناب احساس مسؤولیت مى‏كنند و استمرار رسالت انبیا در افكار و اندیشه‏هاى كفرستیزانه و تحول‏آفرین آنان تبلور یافته است.

آنان باتشخیص «صحیح» از «سقیم» و «سَره» از «ناسره» در معادلات پیچیده سیاسى و بین‏المللى، دسیسه‏هاى گوناگون دشمن و عوامل نفوذى آنان را خنثى مى‏كنند. این‏گونه افراد در اندیشه امام داراى خصوصیات و ویژگى‏هایى هستند كه مهم‏ترین آن‏ها رابراى خوانندگان محترم بیان مى‏كنیم.

1- تحلیل‏نگرى‏

بررسى دقیق و اندیشمندانه حوادث و مسائل سیاسى روز و تجزیه و تحلیل هرگونه واقعه و حادثه، رهایى از شبهه‏زدگى را در پى دارد و كسانى كه به حوادث با دقت و از روى بصیرت و بینش بنگرند، هیچ‏گاه به دام شبهات نمى‏افتند.

امام صادق (ع) مى‏فرماید:

الْعالِمُ بِزَمانِهِ لا تَهْجُمُ عَلَیْهِ اللَّوابِس

بر عالم به زمان خود، افكار آلوده و شبهات هجوم نخواهد آورد.

كسانى كه آشنایى كامل به موقعیت‏ها و وضعیت‏هاى سیاسى داشته باشند و شرایط پیچیده جامعه را از نظر تحولات سیاسى كاملًا درك كنند دچار گمراهى نمى‏گردند.

امام خمینى درباره قدرت تحلیل و بینش صحیح مادران شهید در دوران انقلاب مى‏فرماید:

یكى از این مادرها در بهشت زهرا ایستاده و صحبت كرده كه درخت آزادى محتاج به آبیارى است و خون پسر من یكى از چیزهایى است كه آبیارى مى‏كند،

ما یك چنین شیرزنانى داریم.

مادرهایى كه چهار تا بچه داشتند، سه تا بچه‏هایشان رفته بود، باز مى‏گفتند كه این هم اگر برود براى خداست.

فهم صحیح از مشكلات و سختى‏هاى انقلاب و پیامدهاى آن، مهم‏ترین ویژگى خواص حق است تا هیچ‏گاه براى دستیابى به هدف‏هاى متعالى انقلاب اسلامى دچار تردید نگردند.

یكى از مسؤولان در خاطرات خود مى‏گوید:

یكى دو ماه قبل از پیروزى انقلاب، یكى از دوستان به قم رفته بود. ایشان مى‏گفت: آن روزها، مردم پس از یك اعتصاب طولانى، داشتند مغازه‏ها را كم كم بازمى‏كردند. دیدم پیرمردى مغازه خود را باز كرده و آن جا پر از هندوانه پوسیده است، چون مدتى درِ مغازه‏اش را مثل همه بسته بود. من به قیافه، چهره و حالت كاملًا فقیرانه او نگاه كردم، در حالى كه او با خراب شدن هندوانه‏ها، تمام سرمایه خود را از دست داده بود. به ذهنم رسیده بود كه به او كمك كنم و بعد ترسیدم كه پیشنهاد كمك توهین‏آمیز باشد و تصمیم گرفتم به بهانه خرید این كمك را بكنم، لذا به داخل مغازه رفتم و گفتم: قیمت هندوانه‏ها چند؟ یكى، دو هندوانه براى ما وزن كن!.

پیر مرد نگاهى به من كرد و لبخندى زد و گفت: ما خمینى را نمى‏فروشیم!

نگاه كنید، عزت نفس، اخلاق و خودآگاهى را ببینید.

این نگرش تحلیلى صحیح و همراه با بصیرت به حوادث و رخدادها، در حماسه هشت سال دفاع مقدس هم بسیار مشاهده شده است.

حضرت امام درباره حضور حماسى و پرشكوه اقشار مختلف مردم در جبهه‏هاى جنگ مى‏فرماید:

در دنیا شاید بى‏نظیر باشد و شاید در طول تاریخ هم نظیرى برایش نتوانیم پیدا بكنیم كه بچه‏هاى كوچك و جوان‏هاى نیمسال و زن‏ها، پیر زن‏ها، نوعروس‏ها، نودامادها همه با هم در این جبهه حاضرند.

بسیارى از اوقاتى كه این جا مى‏آیند انسان تعجب مى‏كند از وضع این‏ها كه جوانش فوت شده است، جوانش شهید شده است، مى‏گوید باز هم مى‏خواهم، جوان دارم باز [در راه خدا بدهم‏] بچه كوچك را مى‏گوید این ان‏شاءالله بزرگ مى‏شود و شهید بشود.

قدرت تحلیل حوادث باعث مى‏گردد تا حقایق سیاسى اجتماعى همواره براى خواص روشن باشد. در مبارزه با استكبار جهانى بسیارى از مردم ایران نقشه‏هاى مرموز دشمن را در محاصره اقتصادى دریافته بودند؛ امام به یكى از این نگرش‏هاى تحلیلى براى رهایى از سلطه اقتصادى دشمن اشاره مى‏نماید:

همان دیروز بود، مى‏آیند مى‏گویند كه فلان رعیت در آنجایى كه هیچ فرهنگى نرفته است مى‏گوید كه ما زراعت مى‏كنیم؛ براى این كه از قید و بند اسارت آمریكا خارج بشویم.

مقام معظم رهبرى هم درباره بصیرت و بینش مبتنى بر تحلیل صحیح در دوران دفاع مقدس مى‏فرماید:

بسیارى از این رزمندگان شاید صفحات متعددى از كتاب‏هاى سیاسى را نخوانده‏اند، كشاورزان مشكین‏شهر كه به من مى‏گفتند كه ما گندم‏مان را كاشته‏ایم و آمدیم [به جنگ‏]، اهل كتاب و درس و قلم نیستند، روشن‏فكر نیستند، اما آگاهند، روشن‏فكر به معنى واقعى كلمه آن‏ها هستند، آن‏ها هستند كه مى‏دانند چرا باید فداكارى كنند.

و از این نمونه‏ها در دوران انقلاب و دفاع مقدس فراوان مشاهده شده است كه خیل عظیم ملت با بصیرت و تحلیلِ صحیح حوادث در بستر تكاملى انقلاب اسلامى رشد نموده‏اند.

2- هوشیارى (رشد سیاسى)

دشمنان كینه‏توز اسلام، سیاست‏هاى دراز مدت و پیچیده‏اى را براى مبارزه با گسترش مكتب حیاتبخش اسلام و پیشگیرى از تثبیت نظام جمهورى اسلامى طراحى كرده‏اند و به مرور زمان به شیوه‏هاى مختلف آن را به اجرا مى‏گذارند. از این رو مؤمنان خواص با تیزهوشى و درایت نقشه‏هاى دشمنان را خنثى مى‏نماید.

پیامبر گرامى اسلام (ص) مى‏فرماید

الْمُؤْمِنُ كَیِّسُ فَطِنٌ حَذِر

 

مؤمن؛ زیرك، فهمیده و محتاط است.

حضرت على علیه السلام مى‏فرماید:

مَنْ نامَ عَنْ عَدُوِّهِ انْبَهَتْهُ الْمَكایِدُ

 

هر كه از نقشه‏هاى دشمن غفلت كند، مكرها او را بیدار مى‏سازد.


]]>
حرف حساب خورشید خمین بخش 1 2010-09-22T07:46:53+01:00 2010-09-22T07:46:53+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/53 سجاد قبادی بچه ها لطفا این مطلب رو بخش به بخش بخونین و بعدش نظر بدین اونوقت من نظرات رو توی ادامه مطلب میذارم تا بحث پخته بشه!بازم از محمد عزیز ممنون واسه این مطلب عوام و خواص از دیدگاه امام خمینى(ره): مقدمه‏ صحنه‏هاى عبرت‏آمیز تاریخ اسلام، همانند دیگر صحنه‏هاى تاریخ بشر، شاهدِ تلاش‏ها، پیشرفت‏ها و شكست‏ها و كاستى‏هاست. در این صحنه‏ها، دو جریان فكرى و سیاسى را مشاهده مى‏كنیم:جریان نخست، حق‏گرا، هدایتگر، دشمن‏شناس، آزاداندیش و تحول‏نگر است كه با تلاش در راه حاكمیت اسلامِ ناب و زدودن غبار بدعت و بچه ها لطفا این مطلب رو بخش به بخش بخونین و بعدش نظر بدین اونوقت من نظرات رو توی ادامه مطلب میذارم تا بحث پخته بشه!
بازم از محمد عزیز ممنون واسه این مطلب

عوام و خواص از دیدگاه امام خمینى(ره):

مقدمه‏

صحنه‏هاى عبرت‏آمیز تاریخ اسلام، همانند دیگر صحنه‏هاى تاریخ بشر، شاهدِ تلاش‏ها، پیشرفت‏ها و شكست‏ها و كاستى‏هاست. در این صحنه‏ها، دو جریان فكرى و سیاسى را مشاهده مى‏كنیم:جریان نخست، حق‏گرا، هدایتگر، دشمن‏شناس، آزاداندیش و تحول‏نگر است كه با تلاش در راه حاكمیت اسلامِ ناب و زدودن غبار بدعت و كج‏اندیشى، بر تارُك جبین تاریخ مكتب حیاتبخش اسلام مى‏درخشد. مردانى ژرف‏اندیش و عالى همت كه دیگران در پرتو تدبیر و ثمرات مبارزات آنان با سرفرازى زیسته‏اند.

جریان دیگر، بى تحرك، حق‏گریز و ساده‏اندیش است و درك صحیحى از حوادث ندارد و گاه اسیر تعلقات و شهوات دنیایى است.

این دو جریان سیاسى در بستر تاریخ از صدر اسلام تا عصر حاضر، به شكل‏ها و عناوین گوناگونى ظهور داشته‏اند.

در دوران انقلاب اسلامى، این دو جریان از دیدگاه حضرت امام‏خمینى قدس سره و مقام معظم رهبرى (مد ظله العالى) تحت عنوان عوام و خواص معرفى شده‏اند.

          رگ رگ است این آب شیرین، آب شور             در خلایق مى‏رود تا نفخ صور

نوشته حاضر، ویژگى‏ها و شاخصه‏ها و طرز تفكر این دو جریان را در دوران انقلاب و مبارزات امام، علیه رژیم ستمشاهى و پس از پیروزى انقلاب و دوران دفاع مقدس به همراه خواص باطل از دیدگاه حضرت امام در سه فصل مورد بحث قرار داده است.

فصل اول این مجموعه براى آشنایى و آمادگى خوانندگان محترم براى ورود به بحث اصلى به كلیات بحث عوام و خواص در مسائل و علوم مختلف مى‏پردازد و فصل‏هاى دیگر به عوام و خواص از دیدگاه امام اختصاص دارد.

امید است این مجموعه برادران پاسدار و نسل جدید انقلاب را هر چه بیشتر به شناختن این دو تفكر و سابقه فعالیت‏هاى عوام و خواص در دوران انقلاب آشنا سازد و در جهت حفظ دستاوردهاى انقلاب اسلامى و پیشگیرى از لغزش‏هاى سیاسى و فرهنگى رهنمون باشد. در پایان از زحمات آقاى حسین شیداییان در تدوین و همكاران ایشان حُجج اسلام آقایان مصطفى آخوندى استاد راهنماى تحقیق و مهدى عبداللهى ناظر نهایى پژوهشكده تحقیقات كه با نظرات اصلاحى ایشان متن عوام و خواص از دیدگاه امام به سامان رسیده است تقدیر و تشكر مى‏نماییم.

                        فصل اول: كلّیات‏

پیش‏درآمدى بر بحث عوام و خواص‏

قلمرو اصلى بحث این كتاب عوام و خواص در محدوده مسائل سیاسى اجتماعى اسلام و انقلاب اسلامى از دیدگاه امام خمینى قدس سره است؛ ضرورى است كه پیش از ورود به بحث اصلى، اصطلاح عوام و خواص را از جنبه‏هاى مختلف مورد بحث قرار دهیم تا قلمرو اصلى موضوع را تعیین كنیم و خوانندگان محترم با ذهنى آماده و شفاف مطالب را پیگیرى نمایند.

1- عوام و خواص در لغت و اصطلاح‏

واژه «عوام» در لغت فارسى به معنى مردم كم سواد یا بى‏سواد به كار برده مى‏شود و تركیب‏هایى مانند عوامانه، عوام‏فریبى یا عوام فهم به همین معنى استفاده مى‏گردد.

واژه «خواص» به معنى مردمان خاصّ، ضد عوام و یا برگزیدگان قوم است.كلمه «عوام» و «خواص» را به معنى فرومایگان و اشراف زادگان هم به كار مى‏برند.

در اصطلاحِ سیاسى، «عوام»، به مردم عامى یا طبقات پایین جامعه گفته مى‏شود. و گروهى را كه در تلاش براى به‏كارگیرى عوام در راه اهداف سیاسى خویش هستند «خواص» گویند.

2- عوام و خواص در استنباط معارف قرآنى‏

در فهم علوم و معارف دینى و قرآنى؛ انسان‏ها براساس مراتب درك و فهمِ مطالب عمیق دینى به دو طبقه عوام و خواص تقسیم مى‏گردند، هر چند كه در این موضوع طبقه خواص و عوام نیز داراى درجاتى هستند.

امام خمینى در تفسیر حدیث «انَّما یَعْرِفُ الْقُرآنَ مَنْ خُوطِبَ بِهِ

 درباره شناخت آیات و فهم عمیق قرآن كریم مى‏فرماید:

 «بعضى آیاتى كه مربوط به احكام ظاهریه است و مربوط به نصایح است كه همه مى‏فهمند، آنى كه «لا یَعْرِفُهُ الَّا مَنْ خُوطِبَ بِهِ» یعنى خود رسول اكرم [مى‏فهمد]؛ یعنى واسطه هم نمى‏تواند بفهمد، جبرئیل هم نتوانسته است! جبرئیل امین هم یك واسطه‏اى بوده است كه خوانده است بر حضرت ... دیگران هم كه به‏واسطه آن نورى كه از حضرت رسول صلى الله علیه و آله- در قلب- آن تعلیم نورانى كه از قلب او به قلب خواص او بوده است، به‏واسطه او فهمیده‏اند. و اما دست امثال ما و بشر عادى كوتاه است از این كه واقعاً بداند كه «هُوَ مَعَكُم» یعنى چه، چه معیّتى است این؟»

امام حسین علیه السلام مراتب فهم قرآن را چنین بیان مى‏فرماید:

كِتابُ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ عَلى‏ ارْبَعَةِ اشْیاءَ، عَلَى الْعِبارَةِ، وَالْاشارَةِ، وَاللَّطائِفِ وَالْحَقایِقِ؛ فَالْعِبارَةُ لِلْعَوامِ، وَالْاشارَةُ لِلْخَواصِ وَاللَّطائِفُ لِلْاولِیاءِ، وَالْحَقایِقُ لِلْانْبِیاء

كتاب خداوند عزیز و جلیل بر چهار چیز مستقر گشته است، بر عبارت و اشارت و لطائف و حقایق، پس عبارت قرآن براى توده مردم و اشارت آن براى خواص و لطایف آن براى اولیاى خدا و حقایق آن براى انبیاى الهى است.

امام خمینى درباره درك و فهم افراد در برداشت از آیات قرآن به نسبت و فراخور درك خویش مى‏فرماید:

 «قرآن یك سفره‏اى است كه انداخته شده است براى همه طبقات؛ یعنى یك زبانى دارد كه این زبان هم زبان عامه مردم است و هم زبان فلاسفه است و هم زبان عرفاى اصطلاحى و هم زبان اهل معرفت به حسب واقع ... عامه مردم خیلى ازش چیز مى‏فهمند این كتاب را، و خواص هم مسائل بالاتر مى‏فهمند و اخص خواص هم مسائل فوق آن را مى‏فهمند.»

3- عوام و خواص در قلمرو فقه اسلامى‏

فقهِ غنى اسلام متكفل اداره امور زندگى انسان از گهواره تا گور است و به دانشمندانى كه سال‏ها در شناخت و درك عمیق احكام الهى و مباحث فقهى تلاش مى‏كنند تا پاسخ‏گوى نیازهاى ضرورى دینى مردم باشند «فقیه» گویند. در مقابل، كسانى كه قدرت استنباط و درك مسائل و احكام فقهى‏

مربوط به زندگى خویش را ندارند؛ باید از فتاواى فقها پیروى نمایند.

حضرت امام حسن عسگرى‏علیه‏السلام ضمن برشمردن شاخصه‏هاى مطلوب یك فقیه از كسانى كه باید از فتاواى فقها پیروى كنند با لفظ «عوام» یاد فرموده است:

... فَأَمَّا مَنْ كانَ مِنَ الْفُقَهاءِ صائِناً لِنَفْسِهِ، حافِظاً لَدِینِهِ مُخالِفاً عَلى‏ هَواهُ مُطیعاً لِأَمْرِ مَوْلاهُ، فَلِلْعَوامِ أَنْ یُقَلِّدُوهُ

... امّا از میان فقیهان، شخصى كه خود نگهدار، دین دار، مخالف هوى و هوس، مطیع امر مولاى خویش باشد بر تمام مردم (غیر فقیه) واجب است كه از او تقلید كنند.

با توجه به این حدیثِ شریف و لفظ «عوام» كه مرادِ آن، كسانى هستند كه از مسائل فقهى و شرعى بى‏اطلاع هستند؛ مى‏توان عالمان و فقیهان را در قلمرو مسائل فقهى «خواص» نامید.

4- عوام و خواص در آداب دینى‏

در انجام فرائض دینى هم، مردم به چند گروه تقسیم مى‏شوند گروهى به ظواهر دستورات عمل مى‏كنند و برخى به باطن اعمال توجه دارند؛ برخى در گروه عوام مى‏گنجند و برخى در سلك خواص مى‏باشند.

1/ 4- روزه: آیت‏الله حاج میرزا جواد ملكى تبریزى قدس سره در كتاب اخلاقى و سیر سلوكِ «المراقبات» درباره روزه ماه مبارك رمضان و تقسیم‏بندى مردم؛ در این باره مى‏فرماید:

بارى، روزه بر سه گونه است:

1- روزه «عوام» كه همان پرهیز از خوردن و نوشیدن و دیگر مبطلات روزه است به‏گونه‏اى كه در كتاب‏هاى فقهى آمده است.

2- روزه «خواص» كه افزون بر پرهیزهاى یاد شده، پرهیز از گناه نیز هست؛ یعنى نگهدارى چشم و گوش و دیگر اعضا از در افتادن به گناه و ناروایى.

3- روزه «خواصِّ خواصّ» كه افزون بر پرهیزهاى یاد شده، پرهیز از هر چیزى است خواه حرام یا حلال كه ذهن و ضمیر را از خدا و یاد خدا غافل سازد.

2/ 4- نماز: درباره نماز، این معراج مؤمن و مرقات وصول به حق‏تعالى، نكات و ظرافت‏هایى نهفته است كه هر مؤمنى به قدر توانایى و وسع خویش به معارف آن دست مى‏یابد.

حضرت امام خمینى قدس سره درباره علت تألیف كتاب «آداب الصلاة» پس از تدوین «اسرار الصلاة» مى‏نویسد:

پیش از این رساله‏اى فراهم آوردم كه به قدر میسور از اسرار صلاة در آن گنجانیدم، و چون آن را با حال عامه تناسبى نیست در نظر گرفتم كه شطرى از آداب قلبیه این معراج روحانى را در سلك تحریر درآورم.

ایشان در بخش‏هاى متعدد كتاب «آداب الصلاة» كه انگیزه تألیف آن را دسترسى عوام به مباحث نماز مى‏دانند، از ورود به مباحث عمیق و دقیق خوددارى نموده‏اند و دلیل آن را چنین برمى‏شمرند:

چون این رساله بر وفق ذوق عامه نوشته مى‏شود.

امام در بحث اسرار قرائت نماز مى‏فرماید:

از براى آن چون سایر اجزاء نماز، مراتب و مقاماتى است حسب مقامات اهل عبادت و سلوك. و ما به طریق اجمال اشاره‏ایى به آن مى‏كنیم: اول، قرائت عامه است، كه اصل آن تجوید و تصحیح صورت است ...

دوم، قرائت خاصه است و آن احضار حقایق لطایف كلام الهى است در قلب به قدر قوت برهان یا كمال عرفان ...

5- عوام و خواص در اخلاق اسلامى (تقوى)

هر كس به اندازه معرفت دینى و سعى در مراقبت بر اعمال و رفتار خود، به درجه‏اى از كمال اخلاقى نایل مى‏گردد. از این رو ائمه معصومین و علماى اخلاق برخى از فضائل اخلاقى را به نسبت معرفت و شناخت دینى متصفانِ به آن فضیلت، به مراتبى تقسیم‏بندى نموده‏اند.

از میان فضائل اخلاقى «تقوى» را كه مهمترین و با ارزش‏ترین فضیلت محسوب مى‏گردد انتخاب نموده و به بیان مراتب آن مى‏پردازیم:

در كلامى منسوب به امام صادق علیه السلام مراتب تقوى به سه دسته تقسیم شده است.

1- تقواى بالله و فى الله؛ یعنى در راه خداوند و براى خداوند از هر چه غیر اوست روى گرداندن؛ و این درجه مخصوص مؤمنان خاص الخاص است:

2- تقواى من الله؛ یعنى دورى از كارهاى شبهه‏ناك و این درجه خواص جامعه اسلامى است.

3- تقواى از جهنم و عذاب؛ یعنى خوددارى از كارهاى حرام به جهت ترس از دوزخ و عذاب الهى و این درجه مردم عامى است.

امام خمینى در كتاب گران سنگ شرح چهل حدیث در بیان مراتب و درجات تقوا مى‏فرماید:

تقواى عامه از محرمات‏است؛ و خاصه از مشتهیات؛ و زاهدان ازعلاقه به‏دنیا و ....

ایشان در تفسیر مختصر آیه «یا ایُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ (حشر: 18) مى‏فرماید:

در همین آیه كوچك لفظاً و بسیار بزرگ معناً، احتمالاتى است سازنده، هوشیار دهنده كه به بعض آنها اشاره مى‏شود:

1- مى‏تواند خطاب به كسانى باشد كه اول مرتبه ایمان را دارند مثل ایمان عامه. در این احتمال امر به تقوا، امر به اولین مراتب آن است كه تقواى عامه است و آن پرهیز از مخالفت احكام ظاهرى الهى است ...

2- ممكن است خطاب به كسانى باشد كه ایمان را به قلب خویش رسانده‏اند ...

امر به تقوا به اینان با احتمال اول فرق‏ها دارد. این تقوا، تقواى از اعمال ناشایسته نیست؛ تقواى از توجه به غیر است، تقواى از استمداد و عبودیت غیر

حق است.

3- احتمال دیگر آن است كه خطاب به اصحاب ایمان از خواص اهل معرفت و شیفتگان مقام ربوبیت و عاشقان جمال جمیل باشد كه با چشم قلب و معرفت باطن همه موجودات را جلوه حق مى‏بینند ... به این احتمال، امر به تقوا به این طایفه از عشّاق و خواصّ، فرق‏ها با دیگران دارد و ممكن است تقوا از رؤیت كثرت باشد و شهود مرائى ورائى، تقوا از توجه به غیر باشد هر چند به‏صورت توجه به حق از خلق.

امام خمینى قدس سره «وَرَعْ» را كه عبارت از نگهدارى كامل و آخر مرتبه حفظ نفس از معاصى و مكروهات است داراى مراتب و درجاتى مى‏داند و مى‏نویسد:

وَرع عامّه اجتناب از كبائر است؛ و وَرع خاصّه اجتناب از مشتهیات است براى خوف از وقوع در محرّمات.

6- عوام و خواص در قلمرو مسائل سیاسى اسلام‏

بحث شناخت عوام‏وخواص و اندیشه و عملكرد آنان در قلمرو مسائل سیاسى اسلام از جمله مباحث دقیق و ظریفى است كه تاكنون كمتر به آن پرداخته شده است.

معیار ما در این بحث، مسائل كلى سیاسى اسلام از دیدگاه حضرت امام است كه شامل مبارزه علیه ظلم، تلاش براى تشكیل حكومت اسلامى و تحققِ اهداف آن، توجه به جامعیت اسلام و مباحث سیاسى انقلاب‏

اسلامى است. تفاوت عمده بخش‏هاى آینده با مباحث گذشته در این است كه شاخصه اصلى ما در معرفى و نقد تفكرات عوام و خواص؛ بصیرت و شناخت صحیح افراد در امور سیاسى اسلام است و تحصیلات علمى و دانش روز و یا سیره عملى و اخلاقى و تئورى‏هاى افراد ملاك و معیار نیست. چه بسا افرادى كه از علم و دانش دینى و تخصص‏هاى علمى و معرفت كامل دینى بهره چندانى نداشته باشند اما در قلمرو مسائل سیاسى اسلام و انقلاب اسلامى در زمره خواص قرار گیرند. به تعبیر جامع و علمى مى‏توان گفت نسبت عوام و خواص معارف دینى با عوام و خواص سیاسى اسلام نسبت «عموم و خصوص مِن وَجه» است.

قدر مسلّم كسانى كه بتوانند هم در معارف دینى و هم در مسائل سیاسى اسلام در گروه خواص قرار گیرند تأثیر شگرفى در جامعه اسلامى مى‏گذارند و حتى مى‏توانند رهبرى خواص را در جامعه به عهده گیرند و یا در پرتو اندیشه‏هاى متعالى آنان خواص تربیت یابند.

همان‏گونه كه حضرت امام خمینى در دوران عمر پربركت خویش با فراگیرى علم و تهذیب نفس، با سیر و سلوك و ریاضات شرعى به درجات عالى معارف دینى و قله‏هاى رفیع عرفان ناب و اصیل اسلامى دست یافت و در عرصه سیاست نیز پرچمدار قیام و مبارزه علیه ظلم و استبداد گردید و در دوران پرفراز و نشیب مبارزه و انقلاب به تربیت و رشد خواص حق پرداخت كه نتیجه آن جوشش میلیون‏ها انسان متعهدِ فداكار در عرصه‏هاى مختلف انقلاب و جمهورى اسلامى گردید.

هدف ما در این كتاب بررسى و معرفى اندیشه و عملكرد عوام و خواص در قلمرو مسائل سیاسى اسلام و انقلاب اسلامى براساس‏

دیدگاه‏هاى حضرت امام خمینى قدس سره مى‏باشد.

7- پیشینه شكل‏گیرى تفكر و عملكرد عوام و خواص‏

تفاوت و تقابل تفكر و كاركرد عوام و خواص در قلمرو مسائل سیاسى اسلام، در دوران‏هاى مختلف تاریخ اسلام به شكل‏هاى گوناگون پدیدار شده است. حضرت امام درباره شكل‏گیرى تفكر عوام و خواص در تاریخ سیاسى اسلام و موضع‏گیرى‏هاى آنان در مبارزه با ظلم به تفصیل سخن مى‏گوید:

از صدر اسلام تا كنون دو طریقه، دو خط بوده است: یكى خط، خطِ اشخاص راحت‏طلب كه تمام همّشان به این است كه یك طعمه‏اى پیدا كنند و بخورند و بخوابند و عبادت خدا هم آن‏هایى كه مسلمان بودند، مى‏كردند، اما مقدم بر هر چیزى در نظر آنها راحت‏طلبى بود.

در صدر اسلام، از این اشخاص بودند. وقتى كه حضرت سیدالشهدا- سلام‏الله علیه- مى‏خواستند مسافرت كنند به این سفر عظیم، بعضى از این‏ها نصیحت مى‏كردند كه براى چه، شما اینجا هستید، مأمونید و حاصل، بنشینید و بخورید و بخوابید و از همان‏ها بعضى قماش‏ها بودند كه اشكال هم مى‏كردند كه یك قدرت بزرگى را در مقابلش چرا یك عده كمى قیام مى‏كنند. این در طول تاریخ تا حالا بوده است. از اول نهضت اسلامى، ما شاهد اشخاصى كه به این وضع بوده‏اند، راحتى را بر هر چیزى مقدم مى‏داشته‏اند، تكلیف را این مى‏دانستند كه نمازى بخوانند و روزه‏اى بگیرند و بنشینند در منزلشان ذكرى بگویند ... این یك راهى بود كه یك دسته‏اى از مردم داشتند كه تمام آمال آنها این بود كه آدم اینجا چند

روزى كه هست، خوب استراحت بكند و بنشیند در خانه‏اش عبادت بكند. اسلام را خلاصه كرده بودند در عبادات؛ مثلًا نماز و روزه و امثال اینها. براى اسلام هم غیر از این، خیلى نه اطلاعات صحیح داشتند و نه ارزشى قائل بودند. همان باید درمنزل‏ها بنشینند و نگاه كنند و به‏دیگران اشكال كنند ....

یك دسته دیگر هم انبیاء بوده‏اند و اولیاى بزرگ. آن هم یك مكتبى بود و یك خطى بود؛ تمام عمرشان را صرف مى‏كردند در این كه با ظلم‏ها و با چیزهایى كه در ممالك دنیا واقع مى‏شود، همّشان را این‏ها صرف مى‏كردند در مقابله با این‏ها. كسى كه تاریخ انبیا را دیده باشد و تاریخ اسلام را دیده باشد و تاریخ زندگى حضرت رسول- سلام‏الله علیه- را و ائمه اطهار و اصحاب رسول الله را دیده باشد، مى‏بیند كه این‏ها از اولى كه وارد شدند در میدان و به حد بلوغ رسیدند و رسول اكرم از اولى كه این رسالت به او محول شد تا آن وقتى كه در بستر مرگ خوابیده بود یا شهادت، بین این بستر و آن بعثت، تمام فعالیت بوده است، جنگ بوده، دفاع بوده و كسى كه زندگى امیرالمؤمنین- سلام‏الله علیه- را مشاهده كند نیز [مى‏بیند] همین‏طور بوده؛ جهاد در راه خدا و جهاد در راه احكام خدا بوده است و سایر ائمه علیهم السلام البته آن كه از همه بارزتر و معروف‏تر است سیدالشهدا- سلام‏الله علیه- است. اگر وضع تفكر سیدالشهدا- سلام‏الله علیه- مثل بعضى مقدسین زمان خودش بود، آن‏ها طرحشان این بود كه بماند همان در جوار حضرت رسول- سلام‏الله علیه- و عبادت كند. اگر وضع تفكر مولا هم این‏طور بود، كربلایى پیش نمى‏آمد، یك راحت‏طلبى بود و كناره‏گیرى از جامعه و دعا و ذكر بود. لكن وضع تفكر جور دیگرى بود.

چنانچه ائمه ما علیهم السلام سازش مى‏كردند با اهل ظلم و ستم، احتراماتشان بسیار

زیاد بود، خلفا حاضر بودند كه آن‏ها را هر جور احترام مى‏خواهند بكنند كه آن‏ها دست از دعوتشان بردارند ... اگر طرز تفكر آن‏ها هم این بود، این مذهب یك مذهبى كه در مقابل ظلم در طول تاریخ واقع شده است، نبود.

این دو رشته از اول خلقت تا حالا بوده است؛ رشته تعهد به اسلام و ایستادگى در مقابل ظلم و ستم و دیكتاتورىِ قدرت‏هاى شیطانى و [رشته‏] سازش

طرح مسأله از سوى امام‏

موج توفنده انقلاب شكوهمند اسلامى به رهبرى حكیمانه و پیامبرگونه امام خمینى قدس سره و مبارزات اسلامى مردم ایران، واكنش‏هاى مختلفى را از سوى برخى از اشخاص و احزاب به دنبال داشت. برخى با درك صحیح از شرایط سیاسى با دریاى خروشان انقلاب همسو شدند. گروهى در برابر رویدادهاى انقلاب سكوت كردند و بعضى به كارشكنى پرداختند.

حضرت امام در منشور روحانیت دو طرز تفكر در حوزه‏هاى دینى را كه یكى علماى دین باور و مبارز و متعهد و دیگرى اندیشه‏هاى جمود و تحجر و جدایى دین از سیاست بود براى طلاب جوان توضیح مى‏دهد و ضمن برشمردن حوادث مختلف انقلاب و موضع‏گیرى‏هایى كه از سوى ناآگاهان‏

یا كارشكنان صورت مى‏گرفت سؤالى را فراروى محققان طرح مى‏كند:

... دیروز مقدس نماهاى بى شعور مى‏گفتند دین از سیاست جداست و مبارزه با شاه حرام است، امروز مى‏گویند مسؤولین نظام كمونیست شده‏اند! تا دیروز مشروب فروشى و فساد و فحشا و فسق و حكومت ظالمان براى ظهور امام زمان- ارواحناه فداه- را مفید و راه‏گشا مى‏دانستند امروز از این كه در گوشه‏اى خلاف شرعى كه هرگز خواست مسؤولین نیست رخ مى‏دهد، فریاد «وا اسلاما» سرمى‏دهند.

دیروز حجتیه‏اى‏ها مبارزه را حرام كرده بودند و در بحبوحه مبارزات تمام تلاش خود را نمودند تا اعتصاب چراغانى نیمه شعبان را به نفع شاه بشكنند، امروز انقلابى‏تر از انقلابیون شده‏اند! ولایتى‏هاى دیروز كه در سكوت و تحجر خود آبروى اسلام و مسلمین را ریخته‏اند و در عمل پشت پیامبر و اهل بیت عصمت و طهارت را شكسته‏اند و عنوان ولایت براى‏شان جز تكسّب و تعیّش نبوده است، امروز خود را بانى و وارث ولایت نموده و حسرت ولایت دوران شاه را مى‏خورند! راستى اتهام آمریكایى و روسى و التقاطى، اتهام حلال كردن حرام‏ها و حرام كردن حلال‏ها، اتهام كشتن زنان آبستن و حلّیت قمار و موسیقى از چه كسانى صادر مى‏شود؟! از آدم‏هاى لامذهب یا از مقدس نماهاى متحجّر و بى‏شعور؟ فریاد تحریم نبرد با دشمنان خدا و به سخره گرفتن فرهنگ شهادت و شهیدان و اظهار طعن‏ها و كنایه‏ها نسبت به مشروعیت نظام كار كیست؟ كار «عوام» یا «خواص»؟ ...

بدین‏گونه حضرت امام قدس سره براى اولین بار واژه «عوام» و «خواص» را در ادبیات سیاسى انقلاب اسلامى مطرح ساخت و اندیشمندان و دلسوزان انقلاب اسلامى را به كنكاش در طرز تفكّر، اندیشه، سوابق و عملكرد آنان فراخواند. پس از طرح این سؤال در سال 67 از سوى امام؛ در سال 75 مجدداً این مسأله از سوى مقام معظم رهبرى حضرت آیت‏ا ... خامنه‏اى (مد ظله العالى) مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت.

شیوه تحقیق و گردآورى‏

رایج‏ترین شیوه تحقیق در آثار و اندیشه‏هاى امام براى دستیابى به مجموعه نظرات امام در یك موضوع، بیشتر به صورت جست‏جو در واژه‏هاى مشخص و مطالب صریحِ مربوط به آن موضوع صورت مى‏گیرد و مطالبى كه ارتباط مستقیم با موضوع دارد جمع‏آورى مى‏گردد و سپس عنوان‏گذارى شده و براساس سیر منطقى بحث فصل‏بندى مى‏گردد.

تبیان‏هاى مؤسسه آثار امام مانند: امر به معروف و نهى از منكر، زن در اندیشه امام خمینى، سپاه از دیدگاه امام و ... همچنین آثار موضوعى كه پژوهشكده تحقیقات اسلامى سپاه تهیه نموده است مانند: آمریكا از دیدگاه امام، ایام در نگاه امام و آزادى از دیدگاه امام و ... بر همین شیوه گردآورى شده است.

اما براى آشنایى با برخى از دیدگاه‏ها و اندیشه‏هاى امام كه عنوان آن موضوع، عام و كلى است و صریحاً مطالبى درباره آن بیان نشده و یا عنوان‏هاى خاص در موضوع مطروحه كم است، نمى‏توان به شیوه موضوعى در قالب جست‏وجوى مطالب و واژه‏ها به مجموعه دیدگاه‏هاى امام دست یافت؛ بلكه با بهره‏گیرى از شاخصه‏هاى كلى كه امام درباره آن بیان كرده و با استخراج كلید واژه‏هاى مرتبط با آن موضوع مى‏توان مطالبى‏را كه از نظر مفهومى یا مصداقى با عنوان عام و كلى مطابقت و همخوانى داشته باشد تنظیم نمود و با مجموعه دیدگاه‏هاى امام در ارتباط با موضوع مورد تحقیق آشنا شد.

به عنوان مثال: حضرت امام در سال 66 و 67 در برخى از پیام‏هاى خود به شاخصه‏هاى اسلام ناب محمدى (ص) و اسلام آمریكایى اشاراتى داشتند؛ بخش تحقیقات مؤسسه آثار امام براساس شاخصه‏هاى كلى امام به كلیه آثار مكتوب و سخنرانى‏هاى ایشان از سال 41 تا 68 مراجعه كرده‏اند و به شیوه انتزاع مفهومى و یا تعیین مصداق به تهیه و تنظیم تبیان حجیم اسلام ناب اقدام نمودند و در مقدمه این كتاب شیوه تحقیق چنین ذكر شده است:

... از آن جا كه این دو اصطلاح عمدتاً در سال‏هاى آخر عمر آن حضرت استفاده گردیده با استفاده از خصوصیات اصلى و كلى كه حضرت امام در سخنان اخیرشان در این باره به دست داده‏اند؛ ویژگى‏هاى این دو را در تمامى آثار ایشان جست جو نمودیم تا روشنگر منظور باشد.

]]>
دفاع مطهر 2010-09-21T22:41:10+01:00 2010-09-21T22:41:10+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/52 سجاد قبادی ای جماعت جنگ یک آئینه استهفتة تاریخ را آدینه استلحظه‌ای از این همیشه بگذریداندرین آئینه خود را بنگریدداغ بود و اشک بود و سوز بودآه ! گویی این همه دیروز بوداینک اما در نگاهی راز نیستدر گلویی عقدة آواز نیستنسل‌های جاودان فانی شدندشعرها هم آنچه می‌دانی شدندروزگاران عجیبی آمدندنسل‌های نانجیبی آمدندابتدا احساسهامان ترد بودابتدا اندوههامان خرد بودرفته، رفته خنده‌ها زاری شدندزخم‌هامان کم‌کمک کاری شدندعقده‌ها رفتند و علّت مانده استدر گلویم حاج همت مانده استزخمیم اما نمک بی‌فایده استدرد دارم نی‌لبک بی فا هفتة تاریخ را آدینه است
لحظه‌ای از این همیشه بگذرید
اندرین آئینه خود را بنگرید
داغ بود و اشک بود و سوز بود
آه ! گویی این همه دیروز بود
اینک اما در نگاهی راز نیست
در گلویی عقدة آواز نیست
نسل‌های جاودان فانی شدند
شعرها هم آنچه می‌دانی شدند
روزگاران عجیبی آمدند
نسل‌های نانجیبی آمدند
ابتدا احساسهامان ترد بود
ابتدا اندوههامان خرد بود
رفته، رفته خنده‌ها زاری شدند
زخم‌هامان کم‌کمک کاری شدند
عقده‌ها رفتند و علّت مانده است
در گلویم حاج همت مانده است
زخمیم اما نمک بی‌فایده است
درد دارم نی‌لبک بی فایده است
عاقبت آب از سر نوحم گذشت
لشکر چنگیز از روحم گذشت
جان من پوسید در شبغاره‌ها
آه ای خمپاره‌ها، خمپاره‌ها ... ! ]]>
آیت الله روشن فکر 2010-09-21T12:11:06+01:00 2010-09-21T12:11:06+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/51 سجاد قبادی خاطره ی جالب از آیت الله بروجردی در یکی از روزهای بهار سال 1331 که نوجوانی 9ساله بودم، گروهی از طلبه‌های جوان و سیاسی از تهران عازم قم شده بودند تا با آیت‌الله بروجردی دیدار کنند. طلبه‌ی جوانی که بعدها فهمیدم نواب صفوی بود سخنان تندی ایراد می‌کرد که هیچ چیز ازآن در خاطرم نمانده است. بعدها خبردار شدم که نواب و یارانش قصد دیدار با آیت‌الله بروجردی راداشتند که ایشان آن ها را نپذیرفته بودند. از پدرم شنیدم که چند روز بعد که اصحاب آیت‌الله بروجردی، از جمله پدرم در محضر ایشان بودند، ی خاطره ی جالب از آیت الله بروجردی

در یکی از روزهای بهار سال 1331 که نوجوانی 9ساله بودم، گروهی از طلبه‌های جوان و سیاسی از تهران عازم قم شده بودند تا با آیت‌الله بروجردی دیدار کنند. طلبه‌ی جوانی که بعدها فهمیدم نواب صفوی بود سخنان تندی ایراد می‌کرد که هیچ چیز ازآن در خاطرم نمانده است. بعدها خبردار شدم که نواب و یارانش قصد دیدار با آیت‌الله بروجردی راداشتند که ایشان آن ها را نپذیرفته بودند. از پدرم شنیدم که چند روز بعد که اصحاب آیت‌الله بروجردی، از جمله پدرم در محضر ایشان بودند، یکی ازبزرگان و از مدرسین حوزه (ظاهراپدر آیت‌الله فاضل لنکرانی، مرجع معاصر) علت این رفتار را از آقای بروجردی سوال کرده و می‌پرسد چرااین افراد را که خواهان حکومت اسلامی هستند، نپذیرفتید؟
ایشان در جواب می‌گویند: این آقایان می‌خواهند شاه را بردارند ولی امثال شما را به جای او بگذارند. شخص دیگری (ظاهرامرحوم آیت‌الله کبیر) از علمای بزرگ و فقهای برجسته بوده است می‌پرسد، مگر چه اشکالی دارد؟
آیت‌الله بروجردی درجواب می‌گویند:

اشکال بزرگ این امردراین جا است که شاه با اسلحه توپ و تفنگ به جان مردم می‌افتد،با این اسلحه می‌شود مقابله کرد ولی اگرشما به جای او نشستید،اسلحه شما ایمان وعقاید مردم است که به جان مردم می‌اندازید. با این اسلحه نمی‌توان به راحتی مقابله کرد و لذا دین و ایمان مردم به بازی گرفته می‌شود.
منبع:

دکترصادق طباطبایی - خاطرات سیاسی اجتماعی (1) - نشر عروج (وابسته به موسسه نشر و تنظیم آثار امام) -تهران 1387 صفحه 27
]]>
کلمات قصار دکتر شریعتی به همراه عکس هایی از آن عزیز 2010-09-19T14:39:59+01:00 2010-09-19T14:39:59+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/50 سجاد قبادی قبل از هرچیز از دوستم علیرضا برای گذاشتنش تو gmail buzz تشکر می کنم: …………………………………. می خواستم زندگی کنم ، راهم را بستند ستایش کردم ، گفتند خرافات است عاشق شدم ، گفتند دروغ است گریستم ، گفتند بهانه است خندیدم ، گفتند دیوانه است دنیا را نگه دارید ، می خواهم پیاده شوم ! دکتر علی شریعتی *********************************************** زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت (دکتر شریعتی) ************************************************** ******************


………………………………….

می خواستم زندگی کنم ، راهم را بستند
ستایش کردم ، گفتند خرافات است
عاشق شدم ، گفتند دروغ است
گریستم ، گفتند بهانه است
خندیدم ، گفتند دیوانه است
دنیا را نگه دارید ، می خواهم پیاده شوم !
دکتر علی شریعتی
***********************************************

زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت (دکتر شریعتی)
************************************************** ******************

در عجبم از مردمی که خود زیر شلاق ظلم و ستم زندگی می کنند و بر حسینی می گریند که آزادانه زیست و آزادانه مرد.
دکتر علی شریعتی
************************************************** **********************************************

انسان مجبور نیست حقایق را بگوید ولی مجبور است چیزی را که می گوید حقیقت داشته باشد
علی شریعتی
*****************************

“خدایا چگونه زندگی کردن را به من بیاموز چگونه مردن را خود خواهم آموخت – دکتر شریعتی”
**************************************

“تهمت و دروغ را دشمن سفارش میدهد و منافق میسازد و عوام فریب پخش میکند وعامی انرا میپذیرد(دکتر علی شریعتی)”
************************************************** *****************
“خدایا شهرت منی را که میخواهم باشم قربانی منی را که: میخواهند باشم نکند * شریعتی”


“زمانی مصاحبه گری از معلم صداقت و صمیمیت دکتر علی شریعتی پرسید :
به نظر شما چه لباسی را به زن امروز بپوشانیم ؟
دکتر علی شریعتی در جواب گفتند : نمیخواهد لباسی بدوزید و بر تن زن امروز نمائید . فکر زن را اصلاح کنید او خود تصمیم میگیرد که چه لباسی برازنده اوست”


“دکتر علی شریعتی:انسان به اندازه ای که به مرحله انسان بودن نزدیک می شود ،احساس تنهایی بیشتری می کند”


“انسان عبارت است از یک تردید. یک نوسان دائمی. هر کسی یک سراسیمگی بلاتکلیف است. (دکتر شریعتی)”
************************************************** ******************

-”خداوندا من با تمام کوچکیم یک چیز از تو بیشتر دارم و آن هم خدای است که من دارم و تو نداری
دکتر شریعتی”
************************************************** **

“هر کس بد ما به خلق گوید ما چهره دل نمی خراشیم ما خوبی او به خلق گوییم تا هردو دروغ گفته باشیم (دکتر علی شریعتی)”
***********************************

“خدایا هر که را عقل دادی ، چه ندادی؟ و هر که را عقل ندادی ، چه دادی؟؟؟
دکتر شریعتی”
****************************

با شیطان هم داستان شدم تا در برابر هیچ آدمی سر تسلیم فرود نیاورم.(دکتر شریعتی
************************************************** ********************************************

هرگز از کسی که همیشه با من موافق بود ، چیزی یاد نگرفتم . . .

( دکتر علی شریعتی )


]]>
کمبود نرمال 2010-09-18T15:51:23+01:00 2010-09-18T15:51:23+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/49 سجاد قبادی آقا چرا ما همیشه واسه حالتای خاص میایم از جمله های شاخص و تاثیر گذار استفاده می کنیم و بسته به نوع حالت خاصمون احساسمون رو منتقل می کنیم اما یه نکته مهم اینه که تمام اینا داره یه نقطه خاص رو در یه امتداد عادی نشون میده و ما هیچ وقت اون امتداد عادی رو برای کسی تعریف نمیکنیم و این کل اصلی رو نادیده می گیریم ! و این حال عادی رو میذاریم ته دل خودمون !کلا حس کردم این حال عادی مهجور مونده و باید بهش پرداخت اما مسئله اینه که خودمم لون کلمات خاص واسه این عادی رو پیدا نکردم!ممنون که به گل واژه هام توجه اما یه نکته مهم اینه که تمام اینا داره یه نقطه خاص رو در یه امتداد عادی نشون میده و ما هیچ وقت اون امتداد عادی رو برای کسی تعریف نمیکنیم و این کل اصلی رو نادیده می گیریم ! و این حال عادی رو میذاریم ته دل خودمون !

کلا حس کردم این حال عادی مهجور مونده و باید بهش پرداخت اما مسئله اینه که خودمم لون کلمات خاص واسه این عادی رو پیدا نکردم!


ممنون که به گل واژه هام توجه کردین و وقت گذاشتین!

شب همگی به خیر
]]>
خوش ذوقی فیس بوکی! 2010-09-15T07:43:50+01:00 2010-09-15T07:43:50+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/48 سجاد قبادی سلام یه بچه باحالی اینو تو فیس بوک گذاشته بود!!!خواهشا بدون هیچ جهت گیری بخونید و بخندید!!!قضیه لوگو پپسی که یادتونه Pay Each Penny Saves Israelپرداخت هر پنی اسرائیل را نجات می دهدبا روشن شدن این دشمنی آشکار و رو شدن دست لابی های صهیونیستی ، شرکت های ایرانی هم ساکت ننشسته و در حرکتی هماهنگ به تشریح نام خود پرداختند تا مشت محکمی باشد بر دهان اسراییل جنایت خوار!پفک نمکی = پایمردی فلسطین، کابوس ناگوار ملت کینه توزیهودی.تک ماکارون = تکنولوژی کشور متجاوز اسرائیل کارامدتر از راه ولایت نیست.شادن خواهشا بدون هیچ جهت گیری بخونید و بخندید!!!


قضیه لوگو پپسی که یادتونه

Pay Each Penny Saves Israel
پرداخت هر پنی اسرائیل را نجات می دهد

با روشن شدن این دشمنی آشکار و رو شدن دست لابی های صهیونیستی ، شرکت های ایرانی هم ساکت ننشسته و در حرکتی هماهنگ به تشریح نام خود پرداختند تا مشت محکمی باشد بر دهان اسراییل جنایت خوار!


پفک نمکی = پایمردی فلسطین، کابوس ناگوار ملت کینه توزیهودی.

تک ماکارون = تکنولوژی کشور متجاوز اسرائیل کارامدتر از راه ولایت نیست.

شادنوش = شکست اسرائیل دربرابر نیروی ولایتمدار شیعیان.

داماش = دندان اسرائیلو مردم ایران شکستند!!!!!

کاله = کشور اسرائیلو له میکنیم !!!!

پگاه = پاشو گمشو اسرائیل هرجایی!!!

بن ساله = بنیامین نتانیاهو، سگ اسرائیلی لندهور

اتکا = این تو کالبدت اسرائیل

دامداران = دهن این مردم دهاتی اسرائیل را، استغفرا... نزار دهنم باز شه.

چی توز = نیازی به توضیح نیست، این نام مستعاره بزرگترین دشمن اسرائیل است
]]>
بالاخره اتفاق افتاد! 2010-09-12T04:02:18+01:00 2010-09-12T04:02:18+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/47 سجاد قبادی بالاخره از اون چیزی که میترسیدم اتفاق افتاد !!اونم این که دوباره یه برنامه ای راه افتاد ، اونم چیزی نیست جز ترم جدید!!!!!!!با تمام آلاخون والاخون بودن خوابگاه ، با تمام سخت بیدار شدن اول صبح!!!......بازهم بوی گند ماه مهر!!!
اونم این که دوباره یه برنامه ای راه افتاد ، اونم چیزی نیست جز ترم جدید!!!!!!!

با تمام آلاخون والاخون بودن خوابگاه ، با تمام سخت بیدار شدن اول صبح!!!


.
.
.
.
.
.
بازهم بوی گند ماه مهر!!! ]]>
رستاخیز رستاک 2010-09-11T05:17:16+01:00 2010-09-11T05:17:16+01:00 tag:http://dinepooya.mihanblog.com/post/46 سجاد قبادی با سلامدیروز اثر جالب گروه موسیقی رستاک رو دیدم که قطعاتی از موسیقی فولکلور ایران رو ، از لری و گیلکی وکردی گرفته تا بلوچی، اجرا کرده بودند که چند نکته توی این اثر -که به حق اثر فاخری هست- باعث شد که این تیترو واسشون بذارماول از همه این که انقدر مرد بودن که توی شرایطی که همه برای کسب شهرت به طرف موسیقی های سنتی خودمون یا موسیقی های غربی میرن اینا اومدن همت کردن و این موسیقی غنی فولکلور رو بهش بها دادن و مورد توجه قرارش دادن و در کنارش خودشونم به کل ایران معرفی کردن!دوم انتخاب ترانه های اصیل و بس

با سلام
دیروز اثر جالب گروه موسیقی رستاک رو دیدم که قطعاتی از موسیقی فولکلور ایران رو ، از لری و گیلکی وکردی گرفته تا بلوچی، اجرا کرده بودند که چند نکته توی این اثر -که به حق اثر فاخری هست- باعث شد که این تیترو واسشون بذارم
اول از همه این که انقدر مرد بودن که توی شرایطی که همه برای کسب شهرت به طرف موسیقی های سنتی خودمون یا موسیقی های غربی میرن اینا اومدن همت کردن و این موسیقی غنی فولکلور رو بهش بها دادن و مورد توجه قرارش دادن و در کنارش خودشونم به کل ایران معرفی کردن!
دوم انتخاب ترانه های اصیل و بسیار زیبایی بود که در میون قومیت مربوط همه اونو دوست دارند و مورد مناقشه نیست و همچنین با یه هوشمندی مثال زدنی ریتم اونهارو سریع تر کردن تا بتونن به راحتی جوونی مثل من که از این نوع موسیقی فراریه یا این که کم گوش میده و توی موسیقی دنبال سرعته رو به خودشون جذب کنن
سوم  این که نیومدن هرکدومشون یه ردای قرمز یا صورتی یا هر رنگ دیگه ای بپوشن که انگار مال زمان تیرکمون شاهن! بلکه هرکدوم یه لباس امروزی پسند پوشیدن که جدابیت کار مقامی و فولکلورشون رو بالاتر میبره و لباس خانوما هم باتوجه به برخی ملاحضات بد طراحی نشده و مناسب فضاست
چهارم این که با یه موسیقی و یه ترانه ی خالی از یه جایی مثل منطقه ی بختیاری یا بلوچستان  اونها رو به زیبایی هرچه بیشتر به بقیه مردم معرفی کردن و به مودت قومیت ها خیلی کمک کردن
پنجمین نکته استفاده از سازهای مختلف و متنوع زیادی هست به جذابیت هرچه بیشتر این اثر کمک زیادی کرده و البته اثر استفاده از ساز "قانون" رو از یاد نبرید که اجرای قطعات رو جلای بسیاری میده
آخرین نکته اینه که دوتا کرد هنرمند که خواننده های این گروه باشن با این هنرمندی این همه ترانه با تفاوتهای عجیبشون رو به این خوبی اجرا می کنن!!

در کل دیدن این کار و تبلیغ اون رو بسیار توصیه می کنم به همه دوستان

راستی این حرفا فقط برداشت شخصیم بود و اهل فن ببخشن که من اینطوری افاضه کردم!!

راستی عیدتونم مبارک!!!!!
]]>